Podzimní rovnodennost

Období kolem podzimní rovnodennosti je časem sklizně. Sklízíme, co jsme zaseli. Dozrávají poslední plody, rostou houby, chystáme zásoby na zimu. Pomalu se z vnějšího, čím dál chladnějšího povětří stahujeme do našich obydlí, abychom se zde věnovali klidnějším činnostem. Sklizeň se však netýká pouze úrody na polích a v sa-dech, ale i v našem životě.

Podzimní rovnodennost - Qiu Fen definitivně ohlásila nadvládu Yinu nad Yangem. Dny jsou kratší a počasí chladnější. Počty nakažených virovými onemocněními opět rostou, proto je rozumné se chránit. Nejen teplým oblečením, ale hlavně životním stylem uzpůsobeným ročnímu cyklu.

Základem je dobrá imunita, kterou snadno posílíme výživnou stravou plnou dobré Qi. Teplé snídaně jsou základ, lehký oběd se snadno stráví a k večeři potěší třeba polévka, která zahřeje i zasytí. 

Silné obranné Qi, jež do těla nevpustí žádného záškodníka, také prospěje rozumný pohyb. S ohledem na počasí je lepší ubrat náročných yangových aktivit a více se věnovat yinovějším stylům, jako je Qi Gong či jóga. Ty prospějí nejen tělu, ale uklidní i roztěkanou mysl. A klid v duši nás udrží ve zdraví nejjistěji. 

Podzimni foto2