Konopný olej

Konopný olej, jeden z nejkvalitnějších tuků

Konopný olej se získává lisováním semen konopí. Zastudena lisovaný olej má žlutozelenou barvu a je charakteristický příjemnou oříškovou chutí a vůní. Konopný olej je ceněný především pro vysoký obsah polynenasycených mastných kyselin (PUFA) včetně omega-3 a omega-6 (více než 80 %). Mastné kyseliny získávané z potravy jsou důležité pro normální funkci všech tělesných systémů. Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny obsažené v konopném oleji jsou navíc v optimálním poměru 3:1.

Konkrétní obsah tuků ve 100 ml konopného oleje:

Tuky: 92g  – z toho nasycené kyseliny: 8 g, mononenasycené mastné kyseliny: 10 g, polynenasycené mastné kyseliny 72,4g. Mastné kyseliny ve 100 ml (92g). Kyselina linolová: 50,9 g. Kyselina gama-linolenová: 3,6g. Kyselina alfa-linolenová: 16,7g. Kyselina stearidonová: 1,1 g. Energie: 820 kJ/3 443 kcal.

Kromě výživově hodnotných tuků obsahuje olej také vitaminy – bohatý je zejména na skvělý antioxidant vitamin E, dále vitaminy A a D a nechybějí ani vitaminy skupiny B a vitamin C, z minerálů je přítomen vápník, hořčík, draslík, ze stopových prvků pak železo. Za zmínku stojí také obsah fytosterolů významných pro hladinu cholesterolu v krvi. Za charakteristickou vůni konopný olej vděčí obsahu terpenů.

Konopný olej a jeho vztah ke zdraví

Účinky konopného oleje souvisejí zejména s obsahem prospěšných tuků. Konopný olej lze doporučit k vnitřnímu užití jako podporu pro udržení správné činnosti srdce a imunitního systému.

Místní aplikace konopného oleje přispívá k udržení normálního stavu pokožky. Na pokožku lze používat buď 100% konopný olej (např. na drobné ranky, štípance, k masáži míst s celulitidou) anebo si můžete vybrat kosmetický přípravek s obsahem konopného oleje. Konopný olej najdete v masážních emulzích, populární je klasická konopná mast, konopný šampon, konopné mazání, pleťové masky apod. Při místní aplikaci konopného oleje zůstává pokožka jemná a dokonale vláčná. Konopný olej se dobře vsakuje do kůže a nezanechává ji nepříjemně mastnou.

Náš tip: Konopný olej můžete použít i k šetrnému odličování a čištění pleti – stačí nanést na vatový tampon.