Pryskyřice

Pryskyřice a mast z pryskyřice

Mast se vyrábí z pryskyřice neboli lidově smůly všem známého jehličnanu. Tato látka koluje vnitřními pryskyřičnými kanálky a pomáhá nejen zacelit rány samotného stromu, ale též jej chrání před škůdci. Pokud je strom ale slabý, má nedostatek pryskyřice, kůrovec strom zahubí. Na jaře a v létě má pryskyřice lepkavou konzistenci, během roku, zvláště pak v zimě je tuhá, drolivá, šedé až namodralé barvy. Působením kyslíku se totiž během roku vytvrdí.

Pryskyřice je velice léčivá. Má antimikrobiální, desinfekční, analgetické a antimykotické vlastnosti. Je skvělá pro lokální použití. Tradičně se pryskyřice spalovaly jako kadidla.

Pokud budete pryskyřici pálit na dřevěném uhlí, získáte skvěle vonící kouř, který vaše okolí energeticky očišťuje, ale místnost i desinfikuje a působí příznivě na dýchací orgány.

Léčebné využití pryskyřice

Pryskyřice byla lidmi využívána po staletí- k léčbě ran, vředů, zánětů, poranění kůže….. Používali ji i například američtí Indiáni. V Evropě je pak pryskyřice používána odnepaměti ve Skandinávských zemích k výrobě masti. Dělávala se z másla a pryskyřice, užívala se hlavně k hojení ran a vředů.

Smrková pryskyřice je také často používána k terapii respiračních potíží. Esenciální olej ze smrku čistí a desinfikuje průdušky a plíce. je vhodný u kašle, astmatu, nachlazení.

Mast můžeme využít na:

  • Poranění, rány. Zhmožděniny.  Preventivně chrání rány po poranění před bakteriálním osídlením, tvoří jakousi bariéru proti infekcím bakteriálním a plísňovým.
  • Proběhlo dokonce i několik klinických studií, na jejichž základě bylo zjištěno, že je pryskyřice vhodná i k terapii proleželin a špatně se hojících vředů.
  • Kožní záněty, abscesy, popáleniny, omrzliny, bodnutí hmyzem, otoky. Podporuje rychlejší regeneraci pokožky.
  • Kožní vyrážky.
  • Bolesti svalů, kloubů– po námaze, úraze, při zánětech, artritida.
  • Bolesti zad, ischias.
  • Ale také kožní mykózy- plísňová onemocnění kůže.

Všeobecně stimuluje lokální prokrvení, snižuje zánět , zlepšuje zrání abscesů , stimuluje lokání imunitu.