Co dělat a jak si pomoci, když nás schvátí černý kašel?

Kašel je nepříjemný příznak onemocnění plic. Ačkoliv to není nemoc, má mnoho variant, které dostaly odborná pojmenování. Dlouhotrvající kašel, který trval až tři měsíce, dostal název stodenní kašel. My ho známe pod názvem dávivý nebo také černý kašel.

kasel 400x300

 

 

Jedná se o akutní infekci horních cest dýchacích, kterou podle západní medicíny způsobuje bakterie Bordetella pertussis, proti které se očkuje, nebo varianta Bordetella parapertussis, proti které očkování nefunguje. Rozšíření druhé varianty a nové typy nebuněčných vakcín, ve kterých se kombinuje více patogenů, jsou jedny z možných příčin zvýšeného výskytu černého kašle v posledních letech.

 

Projevy a diagnostika

Pro černý kašel je typický scénář 5–15 zakašlání, po kterém následuje hluboký nádech, nebo výkřik. Postižený se může až pozvracet. Kašel je křečovitý, a pokud není léčen, trvá opravdu až 100 dní. Ne náhodou ho tradiční čínská medicína nazývá Bai Ri Ke neboli „sto dnů kašle“. Ačkoliv nás neohrožuje na životě, může se z něj rozvinout zápal plic. Rizikový je pro malé děti, které ještě neumí vykašlávat. Kojencům do 6 měsíců věku musí být věnována speciální péče, aby nevdechly hleny či zvratky.

Černý kašel a TCM

Podle teorie čínské medicíny jsou na černý kašel náchylné děti, kterým se již nahromadil v těle hlen. Ten vzniká z oslabení Sleziny a stav ještě zhoršuje špatná strava. Když přijde vnější patogen, dojde k vzájemnému negativnímu působení obou škodlivin. Proto je v rámci prevence nesmírně důležité udržovat dítě v dobré kondici a bránit tvorbě hlenu! Černý kašel má tři fáze a v každé z nich lze použít některou z bylinných směsí. Správný výběr zmírní projevy nemoci a zkrátí dobu trvání každé fáze.

  • Počáteční fáze trvá běžně 10–20 dnů.

V této fázi chlad a hlen omezuje Plíce. Kromě křečovitého kašle s řídkým vodnatým hlenem bývá i řídký výtok z nosu. Jazyk má bílý lesklý povlak.

Vhodná je směs Ke Chuan Pian (Lehký dech), která vyhání vítr, transformuje hlen a podporuje volné proudění plicní Qi. Je tepelně vyrovnaná, nepřehřívá ani příliš nevysušuje. Pokud je dítě často zahleněné, je vhodné ji používat jako prevenci horších forem kašle.

  • Druhá fáze trvá 40–60 dnů.

Velké množství hlenů brání odchodu horka. Mluvíme o situaci, kdy hlen napadá Plíce. Projevuje se jako křečovitý kašel s řídkým hlenem, který jde obtížně vykašlat. Může se v něm objevit i krev. Jazyk má suchý povlak. Dítě má sucho v ústech a potřebu pít.

Zde je třeba pročistit horko, přeměnit hlen a zastavit kašel. Osvědčila se směs She Mu Tang (Burácení hory) v kombinaci s Chuan Xin Lian Kang Yan (Dračí dech) a Shuang Huang Lian Tang (Stříbrný dech). Zvláště u dětí je třeba být obezřetný na zranění Yin Plic, což zde nehrozí.

Protože v této fázi bývá i horečka a bolest hlavy, je vhodné doplnit léčbu Tygřím sirupem, který uvolňuje horkost z Plic a zabraňuje vysušení.

  • Třetí fáze má 20–30 dnů.

V této fázi probíhá zotavení po dlouhé a vyčerpávající nemoci. Mluvíme o nedostatečnosti Qi Plic a Sleziny, případně ještě prázdnotě Yin.

Prázdnota Qi je charakterizována nechutí mluvit, občasným kašlem zejména po námaze a s řídkými hleny, bledým obličejem a nechutenstvím. Zde je vhodné použít směs Shen Ling Bai Zhu San (Moře klasů). Posiluje Slezinu a Plíce, odvádí vlhko a hlen a harmonizuje Žaludek a Slezinu.

Prázdnota Yin Plic se projevuje zejména v noci. Kašel bývá slabý a suchý, časté je noční pocení a probouzení. Přes den bývá dítě vznětlivé a žíznivé. Horko se projevuje později odpoledne a večer jako rudé líce. Jazyk stejně jako rty bývá červený a suchý, může mít slabý suchý povlak. Ze směsí na podporu Yin je vhodná Qing Zao Jiu Fei Tang (Vyschlý pramen), která zároveň odstraňuje případnou škodlivinu na terénu oslabených Plic.

Jak si dále pomoci?

V průběhu nemoci je důležité stravou podporovat léčbu. Hlavním problémem je vždy hlen, proto by se nemocný měl vyhnout všemu, co ho zahleňuje. Platí to obzvláště u potravinových alergií. Kromě hlenu je problémem histamin, který způsobuje otok sliznic cest dýchacích. Strava musí být čerstvá, neohřívaná s vyloučením fermentovaných produktů a jogurtů. Děti trpící na prázdnotu Yin by naopak měly dostávat zvlhčující potraviny jako hrozny, jablka nebo kompoty. Pro všechny jsou vhodné polévky, které doplní ztracené tekutiny a sůl.

Křečovité stažení bránice a pomocných dýchacích svalů zhoršuje nádech. Zde pomáhá masáž zad, případně i hrudníku krémem s obsahem kafru nebo máty peprné.

Nezávislé lékařské týmy v Japonsku, Británii a USA potvrdily zřetelný vliv vitaminu C u případů komplikovaných zánětů průdušek a plic. Z černého kašle udělal vitamin C nekomplikované onemocnění, trvající 1–2 týdny. Nejlepší efekt mají vysoké dávky vitaminu C hned od začátku onemocnění. Dávky musí být rovnoměrně rozdělené alespoň na 4–6 během dne. Při „předávkování“ se objeví řídká stolice až průjem. Pak stačí jen trochu ubrat na množství.

Hlavní je však udržovat klid a nenechat se vystrašit diagnózou. Je to přece jen kašel.

 

Autor: Radim Jakeš, odborník v oboru fytoterapie, výživy, konzultant ve společnosti Mycomedica

Zdroj: www.cestazelvy.cz