Recept na domácí jablečný ocet podle Ivany Stenzlové

Abychom nemuseli používat produkty farma průmyslu a podpořili soběstačnost :)

RECEPT NA DOMÁCÍ JABLEČNÝ OCET, LÉK NA TRÁVÍCÍ POTÍŽE, KTERÝ SI MŮŽETE VYROBIT DOMA

Současná doba je velmi stresující, což odnáší především naše trávení. Dlouhodobý stres vypíná trávení a to je ve výsledku příčinou mnoha zdravotních potíží, které mohou vyústit ve vážná onemocnění.

Starat se o zdravé a funkční trávení je veliká priorita právě pro PĚTIELEMENTOVOU KUCHYNI, která vychází z principů TCM.

O pětielementové kuchyni se dozvíte více v knihách  Ivany Stenzlové nebo v její "škole pětielementového vaření a integrativní výživy"  www.ivanastenzlova.com

Velikým lékem pro oslabené strávení je bezesporu JABLEČNÝ OCET, který by neměl chybět v žádné zdravé kuchyni. V Tradiční medicíně tisíce let patří k nejpoužívanějšímu léku. Jeho ozdravné účinky vydají na celou knihu.

Přírodní jablečný ocet nepasterizovaný obsahuje velké množství vitamínů, minerálů, stopových prvků, pektinové vlákniny a enzymů.

JAK UŽÍVAT JABLEČNÝ OCET PŘI TRÁVÍCÍCH POTÍŽÍCH :

  1. Do sklenice s teplou (ne horkou) vodou přidáte lžíci kvalitního nepasterizovaného jablečného octa a vypijete na lačno.
  2. Tento nápoj můžete také vypít těsně před jídlem nebo po jídle, stačí ale menší množství vody (cca 0,5 dcl).
  3. Jablečný ocet můžete přidávat i do pokrmů (u vařených pokrmů na závěr tepelné přípravy). Vynikající jsou z jablečného octa marinády do salátů.

Díky vysokému obsahu enzymů a probiotik jablečný ocet harmonizuje trávení a doplňuje prospěšnou střevní mikroflóru. Vysoký obsah draslíku a hořčíku přispívá k odkyselení, přesto, že chutná kysele.

JAK SI VYROBIT JABLEČNÝ OCET DOMA

  1. Kousky nakrájených chemicky neošetřených sladkých jablek se slupkou i s ohryzky dáme do velké sklenice (množství podle velikosti sklenice) a zalijeme vodou, kterou necháme převařit a zchladit. Sklenici překryjeme plátýnkem a zafixujeme gumičkou.
  2. Necháme stát na světlém a teplém místě v kuchyni 5 – 7 dní a jednou denně protřepeme nebo promícháme čistou vařečkou.
  3. Po týdnu přecedíme tekutinu do čistých sklenic a opět překryjeme plátýnkem a zafixujeme gumičkou. Nyní začíná období intenzivního zrání, které může trvat 4- 6 týdnů. Sklenice umístíme do temna a na chladnější místo v kuchyni.
  4. Po šesti týdnech slijeme ocet do dalších čistých sklenic. Nefiltrujeme , jen odstraníme větší gelovou hmotu (octová matka), která může sloužit pro další výrobu octa.

Sklenice s octem skladujeme v chladnou a temnu nejlépe v lednici .


Ocet se může také užívat i následovně, je tak méně agresivní:

1PL octa, 1PL medu na sklenici teplé vody.

jablecny ocet kopie