Novinky

Trápení s jarní alergií
🌸 TRÁPÍ VÁS JARNÍ ALERGIE? 🌸
 
jarni alergie2
Vše má na svědomí vítr. Podle čínské medicíny napadá vnější vrstvy naší kůže, zejména v oblasti hlavy, šíje a horní části zad, a zavře za sebou potní branky.
 
Nos se nám ucpe a začne vytékat vodnatá rýma, někdy slzí i oči. Kýchání je zoufalá snaha plicní Qi prorazit přes vnesenou škodlivinu.
V těchto případech mluvíme o chronické rýmě, jejíž příčinou je oslabená obranná Qi, neboli nedostatečnost Qi Plic.
 
Jaro je pro většinu lidí obdobím, na které se těší už od podzimu. Pokud však nepatříte mezi zahrádkáře a pohled na rozkvetlou louku vám vhání slzy do očí, tak se nejspíš řadíte mezi alergiky. Takový alergik byl kdysi vzácností. Trávili jsme víc času venku, zimy byly zimy a lákaly k radovánkám, prostě byli jsme blíž přírodě. Na vitamíny a minerály chudá strava z konvenčního zemědělství nedává vše potřebné a kdo nebaští v zimě vitamín D je v maléru.

Jaro, dřevo a chladný vítr

Na jaře se tento deficit projevuje nejvíce. V tomto období venku kraluje energie Dřeva – vítr. Ten pronikne každou skulinkou, v našem případě oslabenou obrannou Qi. Ta je doplňována pomocí vrstvy výživy a krve, hlídá potní branky, zatepluje povrch a odráží škodliviny. 

Jak se projevuje chladný vítr? Vpadne do vnějších vrstev kůže a podkoží, zejména v oblasti hlavy, šíje a horní části zad a zavře za sebou potní branky. Objeví se zimnice, protože Qi nemůže kolovat a prohřívat a postižená oblast zatuhne. Nos se ucpe a začne vytékat vodnatá rýma, někdy slzí i oči. Kýchání je zoufalá snaha plicní Qi prorazit přes vnesenou škodlivinu. Tato situace může nastat kdykoliv během roku, objeví-li se chladný vítr. Potom mluvíme o chronické rýmě, jejíž příčinou je oslabená obranná Qi, neboli nedostatečnost Qi Plic. Rozdíl je v tom, že na jaře škodí více vítr, v zimě spíše chlad. Pro tradiční čínskou medicínu je chladným větrem jakýkoliv patogen, který vyvolá odpovídající projevy.

Pojďme si říct, jak rychle utlumit projevy chladného větru, abychom si jaro užili.

Munice a proviant pro obranu

Aby mohla obranná Qi fungovat, musí být doplňována. To zajistí pravidelnost v jídle a dostatek bílkovin. Ty jsou základními stavebními kameny bílých krvinek i protilátek. Při jejich trávení se uvolňuje více tepla, což je žádoucí, přičemž je třeba dostatečně pít. Voda doplňuje krev a lymfu a zajišťuje také odvod tepla močením, namísto pocením. Ideálním zdrojem bílkovin je maso, které je rovněž výborným zdrojem zinku a železa. Vliv zinku na slizniční imunitu je známý, dalo by se říct, že podporuje obranu, zatímco železo doplňuje krev, a tak posiluje vrstvu výživy a krve.

Zde se dostáváme k jednomu z problémů, který se týká zejména vegetariánů, pacientů s chorobami trávícího traktu a srpkovitou anemií. Těm, stejně jako alkoholikům hrozí nedostatek zinku a také ho zvýšeně vylučují. Nedostatek hrozí také starším kojencům, protože po 6. měsíci života jim příjem zinku z mateřského mléka nedostačuje. Všem těmto se doporučuje konzumace masa, ideálně mletého, u kojenců rozmixovaného. Rostlinné zdroje bohužel obsahují velké množství vlákniny a další vstřebávání (nejen zinku) snižující nutrienty. Sem patří i ořechy a semínka. Využitelnost zinku v mléčných produktech zase snižuje kasein.

Doplňky stravy v boji proti alergiím

Kromě zinku a železa jsou i další látky, které nám pomáhají v boji proti chladnému větru. Jednou z nich je vitamín C, který „ředí“ krev a odvádí horkost z krve. Svou kyselou chutí pomáhá hlídat potní branky. Spolupracuje s B-komplexem, který podporuje trávení, tvorbu Qi a krve a harmonizuje Játra (psychiku).

Sluneční vitamín D je další nezbytný pomocník, bez kterého alergie nezvládnete. Dokud nebudete moci skotačit na poledním Slunci v plavkách, tak na jeho dostatečnou tvorbu v podkoží zapomeňte. Jeho potřeba se udává v tisících jednotek (IU) a jeho spotřeba roste s nadváhou. U obézních se bavíme až o 5 000 IU denně po dobu několika týdnů, než se hladina jeho metabolitu v krvi zvýší. Paradoxem je, že právě vitamín D, který je tvořen z cholesterolu, také chrání pleť před spálením. Jeho užíváním od podzimu do jara předejdete mnoha problémům s imunitou a citlivou pletí.

Houby nesmí chybět!

Dovoluji si říct, že vitální houby jsou alfou i omegou pro zvládnutí alergií. Podporují nejen obranu, ale hlavně Slezinu – továrnu na Qi a krev. A jaká je ta nej?

Agaricus, alias žampion brazilský či mandlový má nejsilnější účinek v podpoře imunity. Proto se neužívá déle, než dva měsíce! Je povahou teplý a chuti sladké a lehce pálivé. Proto rád cestuje do kůže a podkoží, sídla naší obranné Qi. Využívá se jak u alergií pylových, tak i potravinových a také u kožních alergických reakcí, včetně ekzémů, kopřivky aj.

Najdete ho rovněž ve směsi s příznačným názvem MycoComplex, kde působí synergicky s Reishi, Shiitake, CordycepsemAcerolou. Pro děti i mnohé dospělé je tato kombinace lepší, protože posiluje všechny složky obrany. Menší kapsle je rovněž výhodou.

Kýchání a ucpaný nos s řídkým výtokem řeší směs Bi Yan Wan (Nosní vánek). Obsahuje také přírodní antihistaminikum – poupata šácholanu neboli magnólie. Otevírá nosní průduchy a vyhání vítr – chladný i horký.

Yu Ping Feng San (Obranný val) podporuje přímo vrstvu obrany. Dvě byliny posilují vrstvu obrany a výživy a jedna rozptyluje Qi po povrchu, kam patří kromě kůže také sliznice dýchacích cest a trávícího traktu. Podobně jako Agaricus nebo vitamín D i tato směs dokáže buďto posilovat, nebo naopak utlumovat imunitní systém.

Důležitá u každého problému je prevence včetně preventivního podávání namísto hašení požáru. Jednou rozběhlé alergie nebo letní alergie jsou komplikovanější a řeší se trochu jinak.

Zdroj: Milan Schirlo Mycomedica